Tworzony właśnie program działań na rzecz równego traktowania dla mieszkańców Bydgoszczy na lata 2023–2028 wchodzi w fazę konsultacji społecznych. Ważne to, bo jego idea jest mocno osadzona w programie Nowej Lewicy, a ponadto miejska organizacja Nowej Lewicy wspólnie z PO sprawuje w koalicji władzę samorzadową w mieście. Stąd apel o liczny udział w konsultacjach, które potrwają do końca maja.
Anna Mackiewicz, bydgoska radna, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i zarazem wiceszefowa RK Nowej Lewicy tak mówi o tym programie:
„– Bydgoszcz przyjazna dla wszystkich – program działań na rzecz równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy – to ważny dokument, który ma na celu zapewnienie równych szans i traktowania dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Prace nad projektem były poprzedzone diagnozą sytuacji mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy należących do różnych grup, co pozwoliło na opracowanie skutecznych działań. W tworzenie projektu programu przez Bydgoską Radę ds. Równego Traktowania zaangażowane było grono ekspertów i ekspertek oraz przedstawicieli m.in. organizacji pozarządowych.
W konsultacjach może wziąć udział każdy mieszkaniec. (…) Jako mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy mamy wpływ na kształtowanie polityki naszego miasta. Dlatego zachęcamy do aktywnego udziału w konsultacjach i wyrażenia swojego zdania na temat projektu programu działań na rzecz równego traktowania dla Miasta Bydgoszczy. Wspólnie możemy działać na rzecz naszego miasta i zapewnić, że każdy z nas będzie traktowany w sposób równy i sprawiedliwy”.
Narzędzia konsultacyjne:
1. karta konsultacyjna www.bydgoszcz.pl/program
2. spotkanie dla mieszkańców i mieszkanek Bydgoszczy z udziałem ekspertów/ekspertek w dziedzinie równego traktowania:
- 29 maja 2023 w godz. 11.30 – sala konferencyjna BCOPW Gdańska 5,
- 30 maja 2023 w godz. 18.00 – sala konferencyjna BCOPW Gdańska 5.
Opinie i uwagi do programu najprościej zgłosić będzie można na ankiecie dostępnej elektronicznie na stronie www.bydgoskiekonsultacje.pl lub w wersji papierowej w Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu przy ul. Gdańskiej 5.
Projekt programu do pobrania TUTAJ.
„- Od lat pracujemy nad tym, by Bydgoszcz stawała się coraz bardziej przyjaznym miejscem do życia” – mówi zastępczyni prezydenta Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. – (…) Wprowadziliśmy już szereg rozwiązań, które pozwalają m.in. likwidować architektoniczne bariery, lepiej dbać o seniorki i seniorów i zapewniać wszystkim równy dostęp do miejskich usług, oferty kulturalnej. Tworzenie przyjaznego miasta wymaga jednak stałego zaangażowania i współpracy także z innych podmiotów. Ogromną rolę odgrywa też postawa mieszkanek i mieszkańców. Tym bardziej zależy nam na ich opiniach, co jeszcze możemy zrobić, by czuli się bezpieczniej i mogli tu rozwijać swoje pasje. Bez względu na to jak bardzo się różnią.
W tak ważnym dla warunków życia bydgoszczan programie nie może zabraknąć głosu członków i sympatyków lewicy. Zapraszamy zatem do udziału w konsultacjach.
Opr. nim, 14 maja 2023 r.