Tomasz Krzesiński – przewodniczący RP SLD w Mogilnie i wicestarosta mogileński jest od ponad roku członkiem Rady Fundacji Powiatu Mogileńskiego. Funkcjonowanie tejże było głównym tematem rozmowy redaktor Sylwii Wysockiej WRFM z Tomaszem Krzesińskim.
Fundacja Powiatu Mogileńskiego powstała w 2011 roku z jednorodnym celem promowania i wspierania szkolnictwa zawodowego w powiecie w zakresie rolnictwa, mechanizacji prac, agroturystyki, ochrony środowiska.
Fundacja opiera swą działalność o prowadzenie gospodarstwa rolnego o powierzchni 328 ha z 300 sztukami bydła, w tym połowa to krowy mleczne.
Dochód wypracowany w gospodarstwie jest przeznaczany na działalność Fundacji – wyjaśniał Tomasz Krzesiński.
Obecna Rada Fundacji, pod nowym kierownictwem prezesa Aleksandra Burzyńskiego, postawiła na inwestowanie w gospodarstwo, zakup nowych maszyn i technologii, po to, żeby zwiększać wydajność produkcji rolnej, a tym samym wypracowywać więcej środków na Fundację. Novum jest odejście od tradycyjnego sposobu chowu krów na uwięzi. Krowy mleczne korzystają z wolnego wybiegu, a więcej swobody daje im też hala udoju i oddzielenie cieląt w specjalnym budynku.
Tomasz Krzesiński podkreślił jeszcze jeden cel Fundacji, ważny dla powiatu – gospodarstwo, nowocześnie zarządzane, z uwzględnieniem zasad prawa pracy, szkoleń załogi i bhp oraz prowadzone z poszanowaniem dobrostanu zwierząt – ma być wzorcem do nauki i naśladowania dla uczniów pobliskiego Zespołu Szkół w Bielicach.
Redaktor S. Wysocka przywołała fakt przekazania szkoły w Bielicach pod zarząd Ministerstwa Rolnictwa, obawiając się o trwały jej byt. Obawy te rozwiał T. Krzesiński. Jak bowiem wynika z rekonesansu w innych szkołach tego typu, zarząd Ministerstwa Rolnictwa może owocować większą co najmniej dwukrotnie subwencją na ucznia, niż jest to w tradycyjnych szkołach i faktycznie od programu dyrekcji szkoły zależy wzbogacenie nauczania o nowoczesne metody i pomoce dydaktyczne. Mariaż ten może także wpłynąć na rozbudowanie wspomnianego gospodarstwa o hodowlę koni, obecnie szczątkową.
Posłuchaj nagrania całej audycji TUTAJ
Opr. nim, 30 września 2020 r.