fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Region. Pamięć w 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W całym regionie kujawsko-pomorskim lokalne społeczności oddawały hołd pamięci bohaterom wydarzeń sprzed 85 laty. Składano kwiaty pod miejscami martyrologii, pomnikami żołnierzy i grobami ofiar II wojny światowej.

Licznie zebrali się na Starym Rynku bydgoszczanie. To tam miały miejsce wystąpienia  rocznicowe, salut wojskowy.  Po przemówieniach delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. O godzinie 17. zaprezentowano dwa filmy o tematyce wojennej: „Jutro idziemy do kina” i „Pianista”.

W Toruniu uroczystości patriotyczne odbyły się w „Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939 roku” oraz pod Pomnikiem „Żołnierzowi Polskiemu walczącemu na wszystkich polach bitew” we Włocławku. W Inowrocławiu – samorządowcy i działacze licznych organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem „Obrońcom miasta 1939 r.”

kozlowicz1   bydgoszcz FMS 

W uroczystościach w Bydgoszczy uczestniczył sekretarz wojewódzki Nowej Lewicy Zbigniew Welenc, grupa działaczy bydgoskiego Koła Federacji Młodych Socjaldemokratów, przemówienie wygłosił zastępca prezydenta Bydgoszczy Mirosław Kozłowicz - lider Nowej Lewicy.

Wszędzie wspominano pierwsze dni wojny i jej skutki po wyzwoleniu.

– To był piątek, młodzież miała wracać do szkół. Tak się nie stało. Wojska III Rzeszy zaatakowały nasz kraj z kilku stron. Pierwsze strzały padły na Westerplatte, pierwsze bomby spadły m.in. na Wieluń, w czasie, gdy mieszkańcy jeszcze spali...

Następne lata okupacji to czas terroru. Nazistowska okupacja sprowadziła do miasta Niemców, Polaków wysiedlano, wywożono do obozów koncentracyjnych oraz na roboty przymusowe do Niemiec. Włocławek został włączony do Kraju Warty…

W ciągu sześciu lat wojny zginęło ponad siedemdziesiąt milionów ludzi – w działaniach bojowych, w wyniku ludobójstwa, w masowych egzekucjach, w czasie Holokaustu, głodu i chorób. II wojna była czasem trwogi, ale i odwagi, poświęcenia i bohaterów.

wloclawek x2   kowal wloclawek

We Włocławku w podniosłych obchodach rocznicy brali udział radni - członkowie Klubu Radnych Lewicy, poseł na Sejm RP Piotr Kowal, senator RP Stanisław Pawlak, przemówienie wygłosił prezydent miasta Krzysztof Kukucki - lider Nowej Lewicy.

Gromadząc się w miejscach historycznej pamięci naszych miast, zatrzymywaliśmy się na chwilę zadumy i oddania hołdu tym, którzy nie powrócili z wojny, albo dzielnie walczyli o naszą wolność. Takie chwile łączą pokolenia. Spotykając się dziś tak licznie zapewniamy, że historia nie zostanie zapomniana!

Różne losy wiodły naszych bohaterów, ale to odwaga i umiłowanie kraju, podobnie jak żołnierska powinność drogi przez wojenną zawieruchę sprawiła, że niepodległość Polski wykuwana była na wielu frontach II wojny światowej. Była pragnieniem, by kolejne pokolenia znowu mogły mówić i myśleć po polsku.

Wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze. W tym roku szczególnie mogliśmy uświadomić sobie, jak wielkie i bliskie są zagrożenia dla pokoju i demokracji. Jak bardzo nasz kraj inwestuje w zbrojenia. Ten i następny rok odnotują rekordowe kwoty przeznaczone na zakup sprzętu dla polskiej armii. Odczuwamy na co dzień wartość bezpieczeństwa, oglądając w telewizji skutki makabrycznych scen wojny za naszą granicą, ludobójstwa Rosjan i agresji w Ukrainie. Oby dla Polski oznaczało to tylko spełnienie słów Liwiusza: „Jeśli chcesz pokoju, szykuj się do wojny”, a nie udział w krwawym konflikcie!

ino lewica   wloclawek orkiestra

W Inowrocławiu, w delegacji z wieńcem złożonym pod pomnikiem obrońców miasta 1939, szli członkowie kierownictwa Rady Powiatowej Nowej Lewicy ze współprzewodniczącym Włodzimierzem Figasem i sekretarzem powiatowym Ryszardem Rosińskim.

W kontekście wojny często wymieniane są statystyki. Musimy jednak pamiętać, że każda kolejna cyfra dodawana do liczby ofiar, to ludzkie istnienie. To odrębna historia. To człowiek. Taki sam jak każdy z nas. Doceniajmy życie. Każde życie. Niech biało-czerwone barwy, symbol lojalności, czystych intencji i męstwa, będą znakiem, który łączy nas, a nie dzieli – mimo bogactwa różnorodności.

Strzeżmy naszą Ojczyznę! Zachowajmy w sercu wdzięczność za niepodległą Polskę, a w pamięci słowa Tomasza Jeffersona, amerykańskiego prezydenta i jednego z autorów Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych: „Wolność jest najważniejsza dla życia. Kiedy utracimy wolność, tracimy wszystko.”

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej: Pamięć, cześć i chwała bohaterom!

(tekst oparty na wyimkach z wystąpień działaczy lewicy na uroczystościach rocznicowych w Bydgoszczy i Włocławku).

Fot. nadesłane

Opr. nim, 1 września 2024 r.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem