Kiedy 20 grudnia 2023 r. Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka złożyła w parlamencie ślubowanie, Mateusz Orzechowski już planował nowe wydarzenie w Grudziądzu.
Monika Horna-Cieślak, adwokatka i działaczka na rzecz wychowania najmłodszych, rodowita grudziądzanka została powołana przez Sejm i zaakceptowana przez Senat na funkcję nowego Rzecznika Praw Dziecka.
Mateusz Orzechowski, grudziądzanin, działacz Młodej Lewicy w regionie i kraju, miał już za sobą realizację nowatorskiej inicjatywy Lewicy – okrągłych stołów wokół zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Zorganizował trzy spośród osiemnastu takich debat, w Grudziądzu, Włocławku i Toruniu.
Do pomysłu zorganizowania spotkania w Grudziądzu, w formie panelu dyskusyjnego pt. „Dzieci mają głos! – Jak skutecznie go chronić? trzeba było tylko zainteresować ważne osoby i instytucje w mieście.
Starania, doświadczonego już organizacyjnie Mateusza Orzechowskiego, okazały się skuteczne. Patronat objął Maciej Glamowski prezydent Grudziądza, udział w panelu zdeklarowała Maria Janowska, prezeska Grudziądzkiego Towarzystwa Pomocy Dziecku i Rodzinie Homini, rozgłaszała wydarzenie Akcja Grudziądz, wykorzystując media społecznościowe, Marina Grudziądz udzieliła gościny w swojej sali, wsparcia udzielili przedstawiciele samorządu i dyrekcji szkół z Kamilą Melkowską-Lemke oraz Nowej Lewicy z Rafałem Heidkiem, współprzewodniczącym RP na czele.
Spotkaniu nadano charakter otwarty i wyznaczono datę na 13 stycznia 2024 r.
Miłym efektem tych wysiłków było przybycie na spotkanie ponad 120 osób. Wśród nich rodzice i wychowawcy, reprezentanci instytucji wychowawczych, a przede wszystkim młodzież. Byli przedstawiciele środowisk wychowawczych z Torunia, Bydgoszczy, Łasina, Mokrego, Wydrzna, powiatu grudziądzkiego i Urzędu Wojewódzkiego.
Liczne były wystąpienia w dyskusji po prezentacji tematu przez głównego gościa panelu Monikę Hornę-Cieślak. W swojej roli sprawdził się moderator, student z Torunia – Rafał Szudra.
Spotkanie odbiło się szerokim echem w regionie, poprzez wpisy uczestników w social mediach i prasie. Konkluzją jest zapewne fakt, że mocno zabrzmiał głos w sprawie praw dziecka, ochrony jego zdrowia, roli szkoły i środowiska w dbałości o psychiczne aspekty tego zdrowia i adaptacji w lokalnej społeczności. Podkreślano przesłanki, by troska o dziecko pozostawała ponad politycznymi podziałami, uwzględniała tolerancyjne podejście do różnorodności, niepełnosprawności, stwarzała równe szanse rozwoju bez wykluczeń ze społeczeństwa. Młodzi uczestnicy dyskusji mówili o sytuacjach z życia – przemocy w rodzinie i środowisku, braku dostępu do porad psychologicznych w szkołach, próbach samobójczych nieletnich.
Była to wielce wartościowa rozmowa z rzeczniczką praw dziecka, która dzieliła się swoim doświadczeniem w wielu sytuacjach pracy na rzecz praw dziecka, w tym konstruowaniu projektu tzw. ustawy Kamilka.
Na zakończenie spotkania były kwiaty, wyrazy sympatii, pamiątkowe fotografie i nadzieja, że nadszedł dobry czas dla zmian na rzecz rzeczywistej reprezentacji praw dziecka. W ustawie okołobudżetowej na 2024 rok zaplanowano środki na "psychiatrię dziecięcą" i telefon zaufania...
PS Gratulacje dla Mateusza Orzechowskiego.
Fot. uczestników
Opr. nim, 15 stycznia 2024 r.