Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i szybko rozlało się na ziemie Wielkopolski. Zapisało się też historycznymi wydarzeniami w wielu miejscowościach kujawsko-pomorskich. W 2021 roku Sejm RP ustanowił 27 grudnia świętem państwowym.
W upamiętnianie tamtego powstańczego zrywu włączają się lokalne towarzystwa historyczne, harcerze, rozbudowują się grupy rekonstrukcyjne, ze swymi sztandarami uczestniczą organizacje społeczne, samorządowcy, radni, duchowni, młodzież szkolna i politycy. Kujawsko-Pomorskie szczyci się dorobkiem Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, które w roku 105. rocznicy od jego wybuchu odnotowało swoje 25-lecie działania.
W Bydgoszczy przy pomniku Grobie Nieznanego Powstańca przy ul. Bernardyńskiej zebrali się reprezentanci mieszkańców miasta, by oddać cześć tym, co o niepodległość walcząc, zapłacili cenę najwyższą.
Wśród wygłaszających okolicznościowe słowa wdzięczności był reprezentujący Nową Lewicę w Zarządzie Miasta, wiceprezydent Mirosław Kozłowicz. – Dzisiaj, po 105 latach od tego wydarzenia wciąż żywa jest w naszej pamięci świadomość, że to dzięki determinacji i odwadze Wielkopolan oraz ich gotowości do walki o Niepodległą, możliwe było odzyskanie zagarniętych przez zaborcę ojczystych ziem i scalenie odradzającej się po latach niewoli Rzeczypospolitej – mówił.
Mirosław Kozłowicz wręczył pamiątkowe statuetki Łuczniczki za zasługi w dbaniu o pamięć Powstania: Grupie Rekonstrukcji Historycznych „Garnizon Bydgoszcz”, Kadetom Klas Mundurowych Oddziałów Przygotowania Wojskowego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy oraz ppłk. w st. spocz. Wojciechowi Zawadzkiemu.
Fot. Robert Sawicki
Uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie odbyły się w wielu miejscowościach regionu, m.in. w Grudziądzu, Kcyni, Gąsawie.
W powiecie mnogileńskim wskutek Powstania Wielkopolskiego wyzwalanie terenów miało już daty styczniowe 1919 r. Dla upamietnienia tamtych wydarzeń – hołd powstańcom i kwiaty pod pomnikami pamięci w Mogilnie i Wylatowie złożyły delegacje Nowej Lewicy – Tatiana Urban, Tomasz Krzesiński, Agnieszka Godurkiewicz, Justyna Niedziela i Stefan Harko.
Opr. nim, 27 grudnia 2023 r., aktualizacja 2 stycznia 2024 r.